Jak wszyscy wiedzą kilkanaście dni temu norwescy programiści wpuścili na rynek przeglądarek nową wersję swojej przeglądarki, którą określili mianem najszybszej na świecie.

Prawdopodobnie to określenie miało skłonić wielu użytkowników zarówno tych związanych z operą od dawna jak i nowych do przejścia(aktualizacji) do wersję 10.50 Opery.

niestety nie zawsze szybkość przekonuje wszystkich internatów, gdyż niektórzy twierdzą (może i słusznie), że przeglądarka powinna być również funkcjonalna, od lat się zakorzeniło w nas, że tej funkcjonalności opera nie posiada i  dlatego tak wielu ludzi nadal używa FF oraz dodatków  do „liska”.

Głównym tematem tego wpisu będzie zaprezentowanie opery 10.50 w nowym świetle, oraz próba namówienia innych użytkowników do przetestowania nowej wersji przeglądarki.

Zacznijmy od początku, czyli od widoku, który zobaczymy zaraz po instalacji programu.

Tak wygląda okno przeglądarki po pierwszym uruchomieniu

Standardowy wygląd okna uległ małym modyfikacją. Nadal mamy kartę szybkiego wybierania z układem 3×3 , którą możemy personalizować, wybierając własne tło, oraz zmieniać układ miniatur. Może się wydawać,że  zniknął nam pasek menu- ale to tylko złudzenie, w dalszej części artykułu będzie on opisany nieco dogłębniej.


Tak wygląda karta szybkiego wybierania z wypełnionymi kartami

Jak już wcześniej napisałem każdy użytkownik może dostosować szybkie wybieranie według własnych potrzeb. Służy do tego poniższe okno

Jak widzimy mamy do dyspozycji 6 różnych ustawień układu szybkiego wybierania. Może się zdarzyć taka sytuacja, że komuś ten układ nie będzie pasował (ja używam ustawienia 3×5 – 3 wiersze, 5 kolumn), aby skorzystać z takiego ustawienia należy wykonać następujące czynności:

1.Zamykamy opere

2.Wyszukujemy pliku „speeddial.ini” znajdującego się w katalogu C:\Users\{nazwa użytkownika}\AppData\Roaming\Opera\Opera 10.50

3.Na końcu pliku dopisujemy frazę

[Size]

Rows=x

Columns=y

Gdzie x- ilość wierszy, y-ilosc kolumn

4.Zapisujemy plik, i cieszymy się niestandardowym układem kart.

Kolejną rzeczą którą omówię to pasek menu, a raczej standardowo w tej wersji wstążka, która znajduje się w lewym górnym rogu i wygląda następująco:


Po kliknięci na nią rozwija się menu znajdują się w nim wszystkie ustawienia znane z poprzednich wersji programu , klikając na „Pokaż pasek menu” możemy ustawić standardowy układ menu.

Prawdopodobnie pierwszą czynnością jaką wykonują użytkownicy Firefox’a po instalacji jest pobranie dodatku „adblock plus” – służącego do blokowania reklam. Wielu użytkowników innych przeglądarek jak również opery nie wie w ogóle o istnieniu takiego narzędzia w operze, którego nie trzeba doinstalowywać do przeglądarki.

Blokowanie zawartości jest standardowo dostępne w przeglądarce. Aby zablokować zawartość strony (najczęściej flaszowe reklamy zasłaniające stronę, oraz „gadające” bannery etc.) należy:

1.Kliknąć prawym przyciskiem myszki na stronie, w której chcemy zablokować jakiś element

2.z menu wybrać zablokuj zawartość:

3.Wybrać element do zablokowania , potwierdzić wybór klikając zastosuj.

Jeżeli nie chcemy sami konfigurować blokowania reklam, można pobrać gotowe ustawienia  z Internetu

Strona ze źródłem oraz opisem instalacji znajduje się tutaj —KLIK—

Kolejnym elementem  funkcjonalności przeglądarki jest kosz, w nim znajdują się ostatnio zamknięte karty, wiec mamy łatwy i szybki dostęp do ostatnio zamkniętych stron:

Często na pasku kart mamy otwarte kilkanaście kart z rożnymi stronami, aby nie przeszukiwać ich na ślepo, opera umożliwia przeglądanie zawartości tych kart w postaci miniatur.


Przeglądać karty możemy również za pomocą skrótu klawiszowego CTRL + TAB

Ostatnimi czasy powstała moda wśród przeglądarek na tryb prywatne, tryb ten pozwala na przeglądanie stron nie pozostawiając żadnych śladów na komputerze. Plusem tego trybu w operze jest to, że nie musimy uruchamiać całej przeglądarki w tym trybie (tak jak w IE czy FF) lecz w trybie „porno” może działać jedynie jedna karta (oczywiście może być ich więcej).

Opera pozwala nam zmieniać wygląd swojej przeglądarki po przez liczne skóry, oraz możliwości dodawania i usuwania przycisków, a także całkowitej zmiany układu programu.

Dodatkowe funkcje które są dostępne w przeglądarce to:

Opera Turbo - Przyspiesz ładowanie stron internetowych, korzystając z potężnych serwerów, które je kompresują.

Opera Link – Zsynchronizuj szybkie wybieranie, zakładki, notatki i inne pożyteczne dane.

Opera unite serwer z plikami twojego komputera, sam wybierasz co udostępniasz.

Menedżer haseł - zapisuj hasła i nazwy użytkowników, by mieć je zawsze pod ręką.

Opera mail - najszybszy z dostępnych klientów pocztowych umożliwia korzystanie z poczty e-mail oraz porządkowanie i przeszukiwanie wiadomości. Wbudowany klient pocztowy i czytnik kanałów informacyjnych mogą służyć jako domyślne aplikacje do korzystania z tych usług.

Opera Dragonfly -narzędzia Opera Dragonfly pozwalają na debugowanie w wieloplatformowym środowisku uwzględniającym wiele urządzeń.

DOWNLOAD

Pobierz Opera 10.50