logoKażdy internauta powinien wiedzieć, że nie wszystko co jest publikowane w Internecie jest prawdą. Wraz z publikacją szybszej Opery postanowiłem wziąć pod lupę 5 najbardziej popularnych przeglądarek internetowych. Do testów posłużyło mi kilka benchmarków testujących przeglądarki.

Jak już wyżej pisałem do testów użyłem 5 najbardziej popularnych przeglądarek.
popularnosc

Czyli:

 • Firefox – 3.6
 • Google Chrome 4.1.249.1036
 • Safari 4.0.5
 • Opera 10.50 3296
 • Internet Explorer 8.0.7600.16385

Benchmarki użyte do testu.

 • PeaceKeeper
 • SunSpider JavaScript
 • Acid3
 • Bubblemark
 • GUIMark HTML4

Przeglądarki zostały również sprawdzony pod kątem pochłaniania pamięci RAM:

 • Zuzycie pamięci RAM, bez wyświetlanych stron
 • Zużycie pamięci RAM z 10 wyświetlonymi stronami

http://nasza-klasa.pl

http://youtube.com

http://www.interia.pl/

http://web.gadu-gadu.pl/

http://www.benchmark.pl/

http://allegro.pl/

http://www.deviantart.com/

http://www.filmweb.pl/

http://www.dobreprogramy.pl/

http://vista.pl/

Oto wyniki pierwszego benchmark’a czyli PeaceKeeper
(test dostępny na stronie: http://clients.futuremark.com/peacekeeper/)

PeaceKeeper to bezpłatny benchmark uruchamiany w przeglądarce.

peaceKeeper

Po tym teście można jednogłośnie stwierdzić, że Opera oraz Google Chrome to 2 najszybsze przeglądarki, Safari i Firefox nieco odstają, natomiast daleko w tyle IE.


Kolejnym testem przez, który musiały przejść przeglądarki był bechnmark SunSpider JavaScript, który sprawdza, jak przeglądarki radzą sobie z JavaScriptem.

(test dostępny na stronie: http://www2.webkit.org/perf/sunspider-0.9/sunspider.html)

sunSpider JavaScript

Ten test również potwierdza szybkość Opery oraz Google Chrome, dość dobry wynik osiąga również Safari, od czołówki odstaje nieco Firefox. Podobnie jak w poprzednim teście daleko w tyle Internet Explorer.


Acid3 – czyli test sprawdzający przeglądarki pod kątem spełniania standardów WWW wyznaczonych przez organizację W3C.

(test dostępny na stronie: http://acid3.acidtests.org/)

Acid3

Aby pomyślnie przejść test, przeglądarka powinna uzyskać końcowy wynik 100/100 punktów. Animacja podczas wykonywania testu powinna przebiegać płynnie (bez zatrzymań) oraz wynik testu powinien być zgodny ze wzorcem.

Maksymalną punktacje uzyskują 3 przeglądarki Google Chrome, Safari oraz Opera (tylko test w wykonaniu Google Chrome przebiegł płynnie), Firefox uzyskuje wysoki wynik, natomiast Internet Explorer zawodzi na całej linii i uzyskuje marne 20 ptk nie zaliczając testu.


Bubblemark – test przeglądarek pod kątem wyświetlania animacji.

(test dostępny na stronie: http://bubblemark.com/dhtml.htm)

Bubblemark

Podczas tego testu przeglądarki są sprawdzane pod kątem wyświetlania animacji oraz płynności tej animacji. Zdecydowanym liderem jest Google Chrome, który uzyskuje wynik na poziomie 240 fps, podczas gdy dwie następne przeglądarki osiągają wynik bliski 100fps, nieco odstają Firefox oraz IE uzyskując wyniki oscylujące w granicy 70 fps’ów.


GUIMark HTML4 – test sprawdza płynność wyświetlania zmian strony w czasie rzeczywistym poprzez skalowanie strony.

(test dostępny na stronie: http://www.craftymind.com/factory/guimark/GUIMark_HTML4.html)

GUIMark HTML4

Powyższy test wszystkie przeglądarki przechodzą z niemal identycznym wynikiem, prowadzi Safari z wynikiem 15 fps tabele zamyka IE z wynikiem 10,5 fps.


Wykorzystanie pamięci RAM przez przeglądarki bez uruchomionych stron.

wykorzystanie ram

Tak jak można było przypuszczać Opera pochłania najwięcej pamięci RAM, Google Chrome, Safari oraz FF potrzebują ok 20MB, zaskoczeniem może być niskie zapotrzebowanie IE oscylujące na poziomie do 10MB

A tak przedstawia się wykorzystanie pamięci RAM podczas wyświetlania 10 stron.

wykorzystanie ram

W tym teście najlepiej wychodzi FF najmniej potrzebuje pamięci do wyświetlenie 10 stron, pozostałe przeglądarki potrzebują ok 200MB, najwięcej wykorzystuje Safari, bo aż ok 240MB.


Każdy ma swój gust, więc nie będę oceniał wyglądu graficznego każdej z przeglądarek, jedynie zaprezentuje, jak owe przeglądarki się prezentują;

Google Chrome

Google Chrome

Safari

Safari

Firefox

Firefox

Opera

Opera

Internet Explorer

Internet Explorer


Dodatkowe plusy oraz minusy.

Zdecydowanym plusem w Google Chrome oraz Opera jest minimalistyczny wygląd, który powoduje powiększenie obszaru wyświetlania strony.

Kolejny plus dla Opery, Firefoxa oraz Google Chrome, za możliwość zmiany “skórki” .

Plus dla Opery za wbudowanego klienta pocztowego oraz filtr blokowania reklam, oraz za widżety, które działają niezależnie od przeglądarki.

Plus dla Safari za ładny design oraz historię odwiedzonych stron.

Plus dla Opera, FF, IE oraz Google Chrome za prywatny tryb przeglądania.

Plus dla Firefoxa za dużą ilość dodatków do przeglądarki, a jednocześnie minus, gdyż do odpowiedniego funkcjonowania musiałem pobrać kilka wtyczek, a co za tym idzie użytkownicy mało zaawansowani nie zawsze wiedzą co pobrać, aby wszystko działało jak należy.


Podsumowanie

Niech podsumowaniem tego testu będzie odpowiedź na pytanie. Czego oczekuje od przeglądarki internetowej?

Jeżeli potrzebujemy szybkiej przeglądarki, mamy do wyboru Google Chorme oraz Opere, natomiast jeżeli potrzebujemy dużej ilości dodatków takich jak klient pocztowy, blokowanie reklam, to polecam Opere oraz Firefoxa. Gdy potrzebujemy bardziej zaawansowanych dodatów do naszego web browser’a to jednogłośnie pod tym względem wygrywa przeglądarki z liskiem (firefox). Natomiast jeżeli oczekujemy od przeglądarki  jak najmniejszego zapotrzebowania na pamięć naszego komputera to w tym aspekcie przoduje Firefox.Najgorszą przeglądarką pod kontem zgodniści ze standardami W3C okazała się przeglądarka firmy MicroSoft.

Testy zostały wykonane na komputerze:Intel Pentuim dual-core T3200 (2 rdzenie, 2 GHz), 3 GB RAM, Windows 7 Professional (32-bit).